Award Recipients

Employee Awards
Faculty Awards
Student Awards
Community Awards
Open Awards

Outstanding Classified and Hourly Employee Awards
Administrative
Support
Professionals/
Prof Faculty
Facilities - Safety - Trades Technical
Support
2018 Susan Stein

Betty Barrack (Admin)
Grace Massey (Research)

Steve Gray Hunter Walker
2017 Cathy Cake Pam Mason Sean Fate Mac Sisson
2016 Dawn Fleming Jessica Moss Nathan Curling Barb Rutan
2015 Cheryl Teagle - Patsy Powell Jenny Dryer
2014 Will Benton - Rebecca Sturgeon and Heather Gray Gail Scott
2013 Maxine Butler Research &
Advisory Service
James Jasper Melissa Southworth
2012 Connie Motley Sarah McGuire Dorothy Robinson Steve Snyder
2011 Cindy Hornsby Scott Marion Raymond Forrest Rita Crockett
2010 Linda Ward Tom Murray Ron Herzick Ed Keesee
2009 Ruth Hershner Jim Gartland Ken Borkey Grace Cartwright
2008 Diane Perry Lee Larkin Becky Kearns Karen Hudson
2007 Sue Presson Scott Hardaway Paul Nichols Marta Sanderson
2006 Bob Polley Mark LaGuardia Mike Kershner Sean Fate 
2005 Fonda Powell Marcia Berman Jan Millen Joe Cope
2004 Shirley Sterling Martha Rhodes Mike Cooke Ellen Harvey
2003 Cindy Forrester Dean Estes Roland Billups Jennifer Whiting
2002 Kevin Kiley Lisa Calvo Dennis Bunting Betty Neikirk
2001 Pat Hall Vicki Clark Danny Gouge
Tom Gross
Paul Nichols
Mike Seebo
2000 Wanda Cohen Buck Stockhausen Bud Davenport Charles Machen
1999 Maxine Lewis Todd Nelson Barbara Randall Dave Wilcox
1998 Anna Fisher Jack Van Montfrans Robert Hudgins Wayne Reisner
1997 Cynthia Harris Jan McDowell Mike Kershner Liz MacDonald
1996 Debbie Olson Nancy Stokes
George Thomas
Hosier Whitfield (June)  -
1995 Regina Burrell Jean Watkinson Raymond Montigny (Monty)  -
1994 Marilyn Hudgins Durand Ward Mozelle Brandford  -
1993 Louise Lawson Bob Gammisch R.V. Carmean  -
1992 Shirley Crossley Juanita Walker Reade Bonniwell  -
1991 Shirley Sterling Buddy Matthews Jim Duggan  -

 

Outstanding Faculty Awards
 Teacher  Researcher  Advisory Service
2016 Chris Hein 2017 Kim Reece 2018 Jian Shen
2013 Mark Brush 2014 Jeff Shields 2015 Ken Moore
2010 Liz Canuel 2011 Robert "JJ" Orth 2012 Rob Latour
2007 John Brubaker 2008 Robert Diaz 2009 Bill DuPaul
2003 David Evans 2005 Hugh Ducklow 2006 Eugene Burreson
2000 Roger Mann 2002 John Milliman 2004 Carl Hershner
1997 Steve Kuehl 1999 Jack Musick 2001 Rom Lipcius
1994 Linda Schaffner 1996 Fu-Lin Chu 1998 Mark Luckenbach
1991 John Graves 1993 Rom Lipcius 1995 Mike Oesterling
1988 Gene Burreson 1990 Mike Castagna 1992 Jon Lucy
1986 John Ruzecki 1987 Don Wright 1989 Tom Barnard
Excellence in Mentoring
2018 Jan McDowell
2017 Marjy Friedrichs

 

Student Awards
John M. and Marilyn Zeigler
Student Achievement Award
John E. Olney, Sr.
Ichthyology Award
2018 Lisa Ailloud -
2017 Quang Huynh -
2016 Daniel Kaufman -
2015 Cassie Glaspie -
2014 Annie Murphy -
2013 Gina Ralph Cindy Marin-Martinez
2012 Julia Moriarty Adela Roa-Varón
2011  Sam Lake Katie Laumann
Casey Dillman
Peter Konstantinidis 
2010 Kersey Sturdivant Alison Deary
2009 Da Chen Jennifer Martin
2008 Charles Cotton  
2007 Dave Hewitt  
2006 Todd Gedamke  
2005 Debra Lambert  
2004 Kate Mansfield  
2003 Christine Conrad  
2002 Jo Gascoigne  
2001 Janet Nestlerode  
2000 Jennifer Rhode  
1999 Alessandra Sagasti  
1998 Steve Goodbred  
1997 Jim Gelsleichter  
1996 Giancarlo Cicchetti  
1995 Kurt Gustafson
Brenda Flores
 
1994 Adele Pile  
1993 Lawrence Libelo  
1992 Livingston Marshall  
1991 Luiz Barbieri  
1990 Robert Mothershead  
1989 David Eggleston  
1988 Hilary Neckles  
1987 Malcolm Green  

 

Community Awards
  Robert M. Freeman
Volunteer of the Year
 Community Service Award
2018 John Harding
2017 Hannah Bradley
2016 Steve Johnsen
2015 Lou Schiavo
2014 Ed Shepherd
2013 Susan Crockett Debbie Galvez
2012 Ken Neill Drew Luellen
2011 Joana Blum & Bill Walsh Kevin Kiley
2010 Kelsey Bryant  
2009 Mo Lynch  
2008 Jim Price  
2007 Ginny Lascara  
2006 Hannah McLean
Anne McCracken (Bootsie) Rogers
 
2005 Candy Campbell  
2004 Cameron Blandford  

 

Open Awards
Advancement of Women in Marine Science
(1992-2009)
Diversity & Inclusion Award
(2017-)
2009 Steve Kuehl 2018 Rochelle Seitz
2008 Deborah Bronk 2017 Shanna Williamson
2007 Fu-Lin Chu
2006 Jan McDowell
2005 Deborah Steinberg
2004 Linda Schaffner
2003 Liz Canuel
2002 Iris Anderson
2001 Beth Hinchey
2000 Jennifer Rhode
1999 Alessandra Sagasti
1998 Janet Nestlerode
1997 Liz Canuel
1996 Dennis Taylor
1995 Anamarija Frankic-Bandula
1994 Adele Pile
1993 Kathryn Gallagher
1992 Rochelle Seitz