Award Recipients

Employee Awards
Faculty Awards
Student Awards
Open Awards

Outstanding Classified and Hourly Employee Awards

Administrative
Support
Research and
Advisory Service
Facilities -
Safety - Trades
Technical
Support
2015 Cheryl Teagle - Patsy Powell Jenny Dryer
2014 Will Benton - Rebecca Sturgeon and Heather Gray Gail Scott
2013 Maxine Butler - James Jasper Melissa Southworth
2012 (recognized in 2013) Connie Motley Sarah McGuire Dorothy Robinson Steve Snyder
2011 Cindy Hornsby Scott Marion Raymond Forrest Rita Crockett
2010 Linda Ward Tom Murray Ron Herzick Ed Keesee
2009 Ruth Hershner Jim Gartland Ken Borkey Grace Cartwright
2008
Diane Perry Lee Larkin Becky Kearns Karen Hudson
2007 Sue Presson Scott Hardaway Paul Nichols Marta Sanderson
2006 Bob Polley Mark LaGuardia Mike Kershner Sean Fate 
2005 Fonda Powell Marcia Berman Jan Millen Joe Cope
2004 Shirley Sterling Martha Rhodes Mike Cooke Ellen Harvey
2003 Cindy Forrester Dean Estes Roland Billups Jennifer Whiting
2002 Kevin Kiley Lisa Calvo Dennis Bunting Betty Neikirk
2001 Pat Hall Vicki Clark Danny Gouge
Tom Gross
Paul Nichols
Mike Seebo
2000 Wanda Cohen Buck Stockhausen Bud Davenport Charles Machen
1999 Maxine Lewis Todd Nelson Barbara Randall Dave Wilcox
1998 Anna Fisher Jack Van Montfrans Robert Hudgins Wayne Reisner
1997 Cynthia Harris Jan McDowell Mike Kershner Liz MacDonald
1996 Debbie Olson Nancy Stokes
George Thomas
Hosier Whitfield (June)  -
1995 Regina Burrell Jean Watkinson Raymond Montigny (Monty)  -
1994 Marilyn Hudgins Durand Ward Mozelle Brandford  -
1993 Louise Lawson Bob Gammisch R.V. Carmean  -
1992 Shirley Crossley Juanita Walker Reade Bonniwell  -
1991 Shirley Sterling Buddy Matthews Jim Duggan  -

 

Faculty Awards

Outstanding Teacher Outstanding Researcher
Outstanding
Advisory Service
Mark Brush 2013 Jeff Shields 2014 Ken Moore 2015
Liz Canuel 2010 Robert "JJ" Orth 2011 Rob Latour 2012
John Brubaker 2007 Robert Diaz 2008 Bill DuPaul 2009
David Evans 2003 Hugh Ducklow 2005 Eugene Burreson 2006
Roger Mann 2000 John Milliman 2002 Carl Hershner 2004
Steve Kuehl 1997 Jack Musick 1999 Rom Lipcius 2001
Linda Schaffner 1994 Fu-Lin Chu 1996 Mark Luckenbach 1998
John Graves 1991 Rom Lipcius 1993 Mike Oesterling 1995
Gene Burreson 1988 Mike Castagna 1990 Jon Lucy 1992
John Ruzecki 1986 Don Wright 1987 Tom Barnard 1989

 

Student Awards

John M. and Marilyn
Zeigler Student
Achievement Award
John E. Olney, Sr.
Ichthyology
Award
2015 Cassie Glaspie -
2014 Annie Murphy -
2013 Gina Ralph Cindy Marin-Martinez
2012 Julia Moriarty Adela Roa-Varón
2011  Sam Lake Katie Laumann
Casey Dillman
Peter Konstantinidis 
2010 Kersey Sturdivant Alison Deary
2009 Da Chen Jennifer Martin
2008 Charles Cotton  
2007 Dave Hewitt  
2006 Todd Gedamke  
2005 Debra Lambert  
2004 Kate Mansfield  
2003 Christine Conrad  
2002 Jo Gascoigne  
2001 Janet Nestlerode  
2000 Jennifer Rhode  
1999 Alessandra Sagasti  
1998 Steve Goodbred  
1997 Jim Gelsleichter  
1996 Giancarlo Cicchetti  
1995 Kurt Gustafson
Brenda Flores
 
1994 Adele Pile  
1993 Lawrence Libelo  
1992 Livingston Marshall  
1991 Luiz Barbieri  
1990 Robert Mothershead  
1989 David Eggleston  
1988 Hilary Neckles  
1987 Malcolm Green  

  Robert M. Freeman
Volunteer of the Year
 VIMS Community
 Service Award
2015 Lou Schiavo -
2014 Ed Shepherd -
2013 Susan Crockett Debbie Galvez
2012 Ken Neill Drew Luellen
2011 Joana Blum & Bill Walsh Kevin Kiley
2010 Kelsey Bryant  
2009 Mo Lynch  
2008 Jim Price  
2007 Ginny Lascara  
2006 Hannah McLean
Anne McCracken (Bootsie) Rogers
 
2005 Candy Campbell  
2004 Cameron Blandford  

 

Open Awards

Advancement of Women
in Marine Science
(
Awarded from 1992-2009)

Fu-Lin Chu 2007 Deborah Bronk 2008 Steve Kuehl 2009
Linda Schaffner 2004 Deborah Steinberg 2005 Jan McDowell 2006
Beth Hinchey 2001 Iris Anderson 2002 Liz Canuel 2003
Janet Nestlerode 1998 Alessandra Sagasti 1999 Jennifer Rhode 2000
Anamarija Frankic-Bandula 1995 Dennis Taylor 1996 Liz Canuel 1997
Rochelle Seitz 1992 Kathryn Gallagher 1993 Adele Pile 1994